Medinės durys

Dar vienos medinės durys priešais jūsų akis.Ar išdryšite jas atverti, nežinodami kas už jų laukia. Galbūt niekas prie jų nestovi ir užeisite į tuščius namus, arba į neegzistuojančius, butaforiškus kino filmų interjerus. Žiūrėdami filmus ir išgyvendami televizijos serialų personažų likimus, negalime atsitraukti ir nuo jų netikro gyvenimo butaforiškuose interjeruose. Kodėl mus taip trakia netikrumas? Gyvenime taip pat teks ne kartą pabelsti į tokias netikras duris, už kurių verda visiškai netikras gyvenimas. Tačiau, kas yra tikrumas šiame išgalvotame pasaulyje. Kaip galima patikrinti durų ir gyvenimo tikrumą ir tvirtumą? Ar žaliava iš kurios jos gaminamos turi lemiamą reikšmę?

Mediena, plastikas, popierius arba idėjos. Medinės durys, tai tik viena iš galimų formų atribojančių ir tuo pat atveriančių patalpas. Skirtingos spalvos, faktūros ir tvirtumas. Kodėl mediena vis dar tokia pat patikima? Mes vis dar įpratę pasitikėti patikrintais ir ilgą laiką naudojamais sprendimais. Mediena ir medžiai yra neatskiriama gamtos dalis ir mūsų žemės plaučiai. Kol žmogaus dar nebuvo, o vandenynams nusekus pradėjo formuotis pirmosios žalumos, medžiai jau pamažu stiebėsi į dangų. Dar ir dabar galima rasti žemės lopinėlį, kurio flora primena pirmykštę. Aukšti spygliuočiai ir visiška žaluma. Evoliucionuojant ir keičiantis planetai bei žmogui išmokusiam naudotis planetos jam teikiamomis žaliavomis, pamažu keitėsi ir erdvės kuriose gyvenom ir kurias izoliavome sienomis, bet atvėrėme langais bei durimis.

Medinės durys namų statyboje naudojamos jau seniai. Nors jau išmokome naudotis ir kitomis žaliavomis bei jas apdirbti, tačiau mediena vis dar sieja mus su pirmykščiu pasauliu ir istorija. Tradicijos net ir supermodernioje ir pseudo-išmanioje visuomenėje tokios pat svarbios. Per tradicijas mes mokomės ir kuriame naujas formas. Gal kiek keista niekaip neišaugti iš šios medinės stadijos, tačiau ryšio su gamta šiuolaikinėje visuomenėje labai trūksta. Esame tarsi Pinokis, kuris visada troško būti tikru berniuku, bet taip ir neišaugo savo medinės prigimties. Tikrumas yra toks pats reliatyvus kaip ir laikas.

Tikrumas nustatytas mūsų pačių, pagal visuotiniai priimtinus standartus. Natūrali mediena yra tikra, o plastikas šaltas bet tai tik žodžių žaidimas ir taikymasis prie socialinių, statybinių, vertybinių normų. Nesvarbu ar priešais mus medinės durys, ar plastikinės ir popierinės.Tik nedaugelis rizikuoja gyvent be durų. Jie atveria galimybes suvokimui ir idėjoms. Kaip pasibelsti į tokias duris, kurių net nėra. Nėra fizinės ribos tarp vieno pasaulio ir kito. Būtent durys ilgą laiką simbolizavo tą tarpinę stotelę tarp vieno ir  kito pasaulio. Toks dvigubas pasaulis ir dviguba prigimtis egzistuoja įvairiose formose. Visą gyvenimą mes blaškomės tarp opozicijų, nuo vienų durų prie kitų. Žmonijoje verda tiek daug idėjų ir galimybių, bet visos jos sudalintos į dvi puses, dvi opozicijas.

Medinės durys turi savo istoriją ir filosofiją. Mediena, mediumas ir medijos, kas gali sieti šiuos trys žodžius. Visai nesvarbu, kad jie prasideda iš tos pačios raidės ir skamba panašiai. Mediena mes suvokiame kaip natūralią ir šiltą žaliavą, kuri šildo mūsų namus. Mediumas, tai tarpininkas, vidurys, tarp ten ir čia, arba vedlys, kuris padeda nepasiklysti tarp dviejų pasaulių. Tuo tarpu medijos, veikia panašiai kaip mediumas, tik visai kitomis formomis. Mes gyvename informacinių medijų pasaulyje, kuriame iš pažiūros nėra jokių durų ir ribų. Tačiau net ir tokiame liberaliame interneto pasaulyje vyrauja tam tikros taisyklės ir ribos. Kurias duris jūs atversite?